Yana Huzyr - Universita Politecnica delle Marche

Erasmus once, Erasmus forever

 

Dzięki mojemu pierwszemu Erasmusowi, przeżyłam niesamowite pół roku w Belgii. Kiedy podczas studiów magisterskich dowiedziałam się o kolejnej rekrutacji, nie miałam żadnych wątpliwości – musiałam aplikować.

Wiedziałam, że skoro nadarzyła się taka okazja, warto będzie wybrać kraj o kulturze odmiennej od kultury Belgii. Z tego powodu zdecydowałam, że miejscem mojej kolejnej przygody będą Włochy. 

Jestem niezwykłe wdzięczna uczelnianym koordynatorom Erasmusa, którzy zakwalifikowali mnie na wyjazd i tym samym dali mi okazję do poszerzenia horyzontów.

Pisząc ten tekst już po powrocie i wspominając wszystko co się zdarzyło, uważam że miałam niezwykłe szczęście spędzić semestr studiów na Universita Politecnica delle Marche w Ankonie.

 

Uczelnia - Universita Politecnica delle Marche

Przed wyjazdem, Instytut Ekonomii pomogł mi dopasować odpowiednie przedmioty na uczelni przyjmującej. Uczęszczałam na takie przedmioty, jak: Teamwork, Negotiation and Conflict Management (intensive course - gorąco polecam ten przedmiot do wyboru), Supply Chain and Logistics (intensive course), International Sales Management, Lab of international markets analysis (intensive course). Skorzystałam też z oferty centrum językowego uczelni w Ankonie i zapisałam się na darmowy kurs języka włoskiego dla początkujących, co bardzo przydało się w życiu codziennym oraz podczas podróży. Wszystkie kursy intensywne były prowadzone z wykładowcami z poza Włoch – profesorami że Stanów Zjednoczonych oraz Francji. Dzięki międzynarodowej kadrze, mogliśmy poznać dokładnie nie tylko włoski nauczenia, a także amerykański i francuski.

 

Miasto

Ancona - to malutkie, ale przepiękne miasto położone nad morzem Adriatyckim w regionie Marche. Jest to miejscowość portowa, co tylko dodaje miejscu uroku. W porcie codziennie można zobaczyć statki kursujące pomiędzy Włochami a Grecją, Chorwacją i innymi krajami.

Miasto żyje swoim własnym rytmem – a wszystko dzięki licznym pizzeriom, zielonym parkom z widokiem na morze, plażom, pubom, barom, cafeteriom i kilku klubom (latem kluby zmieniają swoją lokację na tę położoną bliżej morza i organizują imprezy na plaży).

 

Dojazd

Dostać się do Ankony można na różne sposoby. Najlepiej kupić bilet tanich linii lotniczych do Rzymu, Bolonii czy Pescary, a stamtąd pociągiem lub autobusem dojechać do celu.

 

Mieszkanie

Przez pierwsze połtora miesiąca mieszkałam w pokoju dwuosobowym w domu studenckim (ERSU), a przez resztę czasu miałam pokój do własnej dyspozycji. O tym zakwaterowaniu dowiedziałam się na stronie internetowej uczelni. Osobiście jestem zadowolona z akademika, ponieważ uważam, że była to świetna okazja do poznania niesamowitych ludzi. Inni studenci wynajmowali pokoje w mieszkaniach prywatnych, które znaleźli na portalu Facebook.

Ceny

Zakwaterowanie - 200-300 euro

Wyżywienie – ~ 200 euro

Pizza – 1,8 euro

Woda – 0,2-2 euro

Transport miejski – 1.25-3.6 euro

Miesięczne wydatki z zakwaterowaniem, wyżywieniem, imprezowaniem, podróżowaniem: około 700-800 euro.

 

Erasmus Student Network

Na uczelni w Ankonie działa ESN, czyli Erasmus Student Network. Członkowie zajmują się organizacją rożnych wycieczek, imprez, a także służą pomocom Erasmusom w razie potrzeby. Także w każdy wtorek, w jednym z barów, ESN organizuje spotkania integracyjne dla uczestników programu Erasmus.

 

Podróże

Podróżować po Włoszech warto jak najwięcej, chociaż nie jest to przyjemność bardzo tania. Polecam wyrobić kartę młodzieżową na dworcu głównym, która daje prawo do 50 procentowej zniżki na pociągi InterCity, także obserwować stronę internetową, gdzie można upolować atrakcyjne oferty. Alternatywą pociągu może być FlixBus (autobus), lub Ryanair, który ma bezpośrednie połączenia Ankony z Sycylią.

Obowiązkowo trzeba też pojechać do Neapolu i spróbować najlepszej na świecie pizzy z Sorbillo, a także gelato Mennela.

 

Ludzie

Erasmus daje możliwość spotkania wspaniałych ludzi. W pewnym sensie można nawet żałować, że się ich wszystkich poznało, ponieważ przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie się rozstać i wrócić do swojego kraju. Jednak powrót to nie definitywny koniec znajomości, bo zawsze można przecież spotkać się ponownie.

 

Post-Erasmus depression

Co jest zlego w Erasmusie? To, że niestety kiedyś się kończy.

Jednak ten niezwykły czas i zdobyte doświadczenia, emocje, przyjaciele, szczeście zostaną z Tobą na zawsze i wzbogacą Cię tak, jak nigdy byś tego nie podejrzewał.

Przydatne linki

http://www.trenitalia.com/trenitalia.html

https://www.flixbus.com/

https://esncard.org/

http://www.esnancona.it/

http://www.conerobus.it/

http://www.sorbillo.it/

Welcome day at UNIVPM

On the campus

Ancona

Easter treasure hunt

Bologna

San Marino

Last night in Ancona

 

Aktualności

PARTNERZY WSPÓLNIE TWORZYMY JAKOŚĆ

  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • LOGON SA
  • Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA Holding
  • BZWBK
  • Mobica
  • PIT
  • Sunrise System
  • Pracuj.pl
  • Rewital
© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki