Międzynarodowe warsztaty IC-SID - Leicester 2011 (Wielka Brytania)

Krótko o programie


Tajemniczy skrót IC-SID kryje w sobie nazwę kursu intensywnego „Intercultural Approaches to Service Innovation and Design Methods”, który odbył się w dwóch pierwszych tygodniach kwietnia w jednym z najstarszych miast Anglii – Leicester. W programie organizowanym przez cztery uczelnie: Laurea University of Applied Sciences (Finlandia), Kiel University of Applied Sciences (Niemcy), Estonian IT College (Estonia) oraz Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, wzięło udział 20 studentów oraz 9 wykładowców. Naszą uczelnię reprezentowało sześcioro studentów: Alicja Banaczkowska, Kamila Grocholewska, Patrycja Bosak, Olga Lizoń, Aleksandra Niezbrzycka oraz Rafał Łukaszewicz, a także dwoje wykładowców: pani mgr Diana Korniecka oraz pan dr Andrzej Lis. Głównym tematem warsztatów było projektowanie różnego rodzaju innowacyjnych usług, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, będą generowały wysokie zyski usługodawcom.
 

Kurs (bardzo) intensywny


Kurs intensywny LLP-Erasmus okazał się być naprawdę intensywnym. Nasz dwutygodniowy grafik był bardzo napięty a zajęcia odbywały się codziennie (poza weekendem) od rana do wieczora. Od razu po przyjeździe zostaliśmy podzieleni na pięć czteroosobowych grup. Każdej grupie został przydzielony osoby projekt – lokalne przedsiębiorstwo, w którym należało wprowadzić zmiany mające na celu jego usprawnienie. Głównym celem zajęć było połączenie teorii, którą nabyliśmy podczas wykładów, z praktyką zdobytą podczas pracy nad ulepszeniem działania przedsiębiorstwa. Metody, które poznaliśmy w trakcie warsztatów: stakeholder analysis, customer journey, mock-up, persona, brainstorming okazały się być bardzo pomocne w pracy nad naszymi projektami.
Praca w międzynarodowych grupach wymagała od nas przełamywania barier językowych i kulturowych. Niejednokrotnie mieliśmy możliwość przekonania się jak trudno dojść do porozumienia w zespole, w którym każdy reprezentuje inną kulturę oraz podejście do rozwiązywania problemów. Wyzwaniem było także dojście do porozumienia z właścicielami firm, którzy także często wywodzili się z różnych kultur. Projekty, którymi się zajmowaliśmy bardzo różniły się między sobą. Niektórzy z nas musieli dokładnie poznać tajniki funkcjonowania restauracji lub pubu, inni natomiast wprowadzali zmiany w działaniu sklepu z antykami, centrum konferencyjnego lub biblioteki. Wymagało to indywidualnego podejścia do problemu ponieważ jak nietrudno się domyślić każde z tych przedsiębiorstw działa w zupełnie inny sposób. Wszyscy usługodawcy wykazywali się jednak dużą cierpliwością i byli otwarci na nasze pomysły. Podsumowaniem naszej dwutygodniowej pracy była oficjalna prezentacja obserwacji, wniosków oraz ostatecznie dopracowanych propozycji zmian przed wykładowcami, przedstawicielami firm oraz innymi studentami. Dodatkowo każda grupa przygotowała portfolio z prezentacją projektu i wręczyła je właścicielom firm. Ten pełen stresu, ale także i satysfakcji dzień zakończył się uroczystym bankietem.
 

A po godzinach…


Pomimo tak napiętego grafiku, znaleźliśmy jednak czas na wyjścia do prawdziwego angielskiego pubu oraz wieczorne imprezy. Najbardziej zaskoczeni byliśmy otwartością Finów, którzy uchodzą za naród bardzo spokojny i dość zamknięty. Niejednokrotnie jednak pokazali, że są świetnymi inicjatorami różnego rodzaju imprez. Organizowaniu wyjść i spotkań sprzyjało z pewnością miejsce odbywania się warsztatów czyli Leicester, a dokładniej Oadby – malownicze miasteczko położone 6 km od samego centrum Leicester. Ponieważ byliśmy zakwaterowani w akademikach Leicester University, studenckiej atmosfery jak się domyślacie nie brakowało. W trakcie wolnego weekendu pojechaliśmy na niezapomnianą wycieczkę do Londynu.
Mimo ciężkiej pracy, podczas tych dwóch tygodni bawiliśmy się naprawdę świetnie! Ponieważ wszyscy bardzo się zżyliśmy, w momencie rozstania nie brakowało uścisków i łez. Z częścią uczestników cały czas utrzymujemy kontakty. Udział w takim programie to naprawdę niezapomniane przeżycie dlatego zachęcam Was do brania udziału w takich projektach!

Ola Niezbrzycka (Filologia angielska)

Aktualności

PARTNERZY WSPÓLNIE TWORZYMY JAKOŚĆ

  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • LOGON SA
  • Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA Holding
  • BZWBK
  • Mobica
  • PIT
  • Sunrise System
  • Pracuj.pl
  • Rewital
© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki