Aleksandra Domeracka - Laurea University of Applied Sciences (Finlandia)

Finlandia – najlepsze miejsce na wymianę studencką!

STUDIA

System nauczania proponowany przez wykładowców na uczelni partnerskiej znacznie różni się od polskiego. Nacisk kładzie się przede wszystkim na prace w grupach i zadania praktyczne, mające na celu rozwiązywanie różnego rodzaju problemów. Na ćwiczeniach zazwyczaj prezentuje się przygotowane wcześniej zadania w power point przed całą grupą. Przedmioty, które będzie się studiować, można wybrać przed wyjazdem i niekiedy zmienić zaraz po przyjeździe. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Dodatkowo, co semestr, odbywają się ćwiczenia z podstaw języka fińskiego, co niewątpliwie ułatwia kontakty ze studentami w obcym kraju. Mimo, że każdy przeciętny Fin mówi po angielsku i wszystkie sprawy można załatwiać posługując się tym językiem, zdecydowanie polecam zapisać się na język fiński.


Wykłady na uczelni są niezwykle interesujące. Często prowadzą je zaproszeni goście spoza uniwersytetu. Wykłady umożliwiają nie tylko zmienić stare nawyki myślenia, ale również uzmysłowić sobie rzeczy, z których nie zdawało się sprawy wcześniej. Bardzo mocno podkreśla się tu wielokulturowość oraz wszelkie zalety płynące ze współpracy wielu narodów. Przed wyjazdem każdemu studentowi zostaje przydzielony tzw. tutor. Tutor to student z uczelni partnerskiej, który pomoże na początku w załatwieniu wielu formalności oraz w zaaklimatyzowaniu się w środowisku akademickim. Już przed wyjazdem nawiązuje kontakt i umawia się na odebranie z lotniska. Poza tym kadra akademicka jest niezwykle przyjazna. Stosunki między studentami a nauczycielami są zdecydowanie mniej formalne niż w Polsce.


ZAKWATEROWANIE

Dodatkowym atutem pobytu w Finlandii jest to, że uczelnia pomaga w znalezieniu zakwaterowania. Przy uczelni istnieje organizacja o nazwie HOAS, która przed przyjazdem podaje studentom kilka ofert mieszkaniowych w różnych cenach. Jakość i standard mieszkań, czy tez pokoi jest bardzo wysoka. Pokoje są duże a wyposażenie spełnia wszelkie oczekiwania studenta. Depozyt za mieszkanie wynosi 500 euro a wszelkie opłaty za mieszkanie muszą być zapłacone do 6 dnia każdego miesiąca. Za niedotrzymanie terminu płatności jest kara wynosząca 5 euro, niezależnie od długości opóźnienia. Wszystkie mieszkania oferowane przez HOAS są świetnie usytuowane. Dojazd na uczelnię jest niezwykle dogodny. Pociągi i autobusy kursują często, zatrzymują się w pobliżu szkoły.

 

WYŻYWIENIE

Koszty utrzymania w Helsinkach są bardzo wysokie. Najlepszym rozwiązaniem dla kieszeni studenta jest korzystanie ze stołówki. Legitymacja umożliwia jadanie posiłków w stołówkach wszystkich uczelni na terenie miasta. Lunch kosztuje 2,65 euro. Bufety aż kusza, żeby coś zjeść. Wybór jest ogromny i najbardziej wybredny smakosz znajdzie tu coś dla siebie. Jakość jedzenia jest również na wysokim poziomie. Serwuje się przede wszystkim zdrowa żywność: dużo ryb, ciemne pieczywo, mleko i co ciekawe – mięso z renifera ( smaczne!). Mięso to choć pochodzenie jak dla Polaka ma niezwykle, smakuje jak nasze polskie pulpety. Poza tym na terenie uczelni istnieje kafeteria, w której kawa kosztuje 1 euro a herbata 0,5 euro.


ŻYCIE STUDENCKIE

Uczelnia partnerska organizuje liczne imprezy, obozy oraz zajęcia integrujące dla wszystkich uczestników wymiany. Są to nie tylko imprezy klubowe, ale również ciekawe wycieczki po Finlandii czy tez wyprawy do innych krajów. W tym roku uczelnia zorganizowała m. in. darmowy obóz pod Helsinkami, wyjazd do Rosji do St. Petersburga oraz do Laponii. Poza tym bardzo popularne wśród studentów były wyjazdy organizowane przez nich samych. Największym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy do Tallina ( Estonia), Sztokholmu (Szwecja) oraz do Rygi ( Łotwa). Wbrew pozorom wyjazdy te wcale nie były drogie. Wcześniejsze zarezerwowanie miejsc na pokładzie lodzi do Sztokholmu kosztowało (w kabinie 4 - osobowej) 25 - euro, do Tallina - 8 euro w obie strony.

W Helsinkach istnieje wiele muzeów, do których można wejść za niewielką kwotę lub za darmo. Wszystkie muzea w mieście zachęcają turystów do zwiedzania i oferują wejścia w niektóre dni tygodnia za darmo. Poza tym Helsinki to miasto, w którym nieustannie coś się dzieje. Władze miasta organizują wiele koncertów, festiwali i imprez na świeżym powietrzu. Niedaleko od centrum Helsinek (ok. 15 minut łodzią) znajduje się zabytkowa forteca na wyspie o nazwie Suomelinna, która jest na liście UNESCO ( 3,80 euro bilet w obie strony). Miejsce to jest niezwykle i warte zobaczenia nie tylko w sezonie, ale również poza nim.


CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM?


Zachęcam przede wszystkim do wyrobienia sobie legitymacji studenckiej jeszcze w Polsce. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu. Najtaniej można dotrzeć do Finlandii samolotem z Gdańska do Turku, następny etap podróży to dwie godziny jazdy pociągiem z Turku do Helsinek. Samolot kursuje dwa razy w tygodniu. Cena biletu waha się miedzy 75– 300 zł. Pociąg z Turku dla studenta to kwota około 15 euro, bilet normalny - około 30 euro.

Jednym z najbardziej charakterystycznych produktów fińskich jest czekolada. Jedna z nich o nazwie Geisha, i tu proszę o uwagę - silnie uzależnia! Osobiście nie należę do koneserów czekolady, ale ta smakowała bosko.

Finowie to bardzo specyficzny naród. Sa bardzo uczciwi i prawdomówni. Mimo, że na początku odbiera się ich jako ludzi oziębłych, wręcz oschłych, można się od nich wiele nauczyć. Nigdy nie zapomnę życzliwości, której od nich doznałam.


DLACZEGO POLECAM WYMIANĘ STUDENCKA?


Przede wszystkim można udoskonalić i podszlifować język obcy. Poza tym jest to okazja poznania wielu młodych ludzi z wszelkich zakątków świata. Dodatkowym atutem jest możliwość zobaczenia niesamowicie pięknego kraju, w którym bogactwo natury jest ogromne. Kto kocha las, wodę oraz mewy w centrum stolicy – niech się nie waha!


PODZIĘKOWANIE

Chciałabym serdecznie podziękować całemu zespołowi Centrum Współpracy z Zagranica za wszelką pomoc i zaufanie, którym mnie obdarzono. Dziękuję za to, ze mogłam z dumą reprezentować naszą uczelnię i doświadczyć najlepszego semestru w moim życiu.

Aktualności

PARTNERZY WSPÓLNIE TWORZYMY JAKOŚĆ

  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • LOGON SA
  • Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA Holding
  • BZWBK
  • Mobica
  • PIT
  • Sunrise System
  • Pracuj.pl
  • Rewital
© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki